KURS KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY - R2!!!

Żeby było bezpiecznie - kompendium

Moderator: Bacher

Awatar użytkownika
GrzesiekXS
KGP 45
KGP 45
Imię: Grzesiek
Sprzęt: SV1000
Kontakt:

Post autor: GrzesiekXS » 5 marca 2010, 17:10

jerry nie chcial bym moncic ale powiem tak ze nie tylko rkwadrat robi takie kursy wiem bo sam mam juz certyfikat kpp a w kr jest kilka firm zajmujacych sie tym i napewno nie bedzie trzeba czekac do konca lata

Awatar użytkownika
Jerry
GP
GP
Sprzęt: GSX-R 600
Kontakt:

Post autor: Jerry » 5 marca 2010, 18:05

jerry nie chcial bym moncic ale powiem tak ze nie tylko rkwadrat robi takie kursy wiem bo sam mam juz certyfikat kpp a w kr jest kilka firm zajmujacych sie tym i napewno nie bedzie trzeba czekac do konca lata
Jasne masz racje (WOPR, PCK i inne), ale przeczytaj uważnie co napisałem a potem pisz ;) Kurs kursowi nie równy. tak samo z uprawnieniami i tam to kosztuje powyżej 1200-2000 zł. Nie mącisz spoko :)
Zanim się przyczepisz, że piszę bez sensu popatrz na to co sam(a) piszesz, a potem to krytykuj!!!
Pozdrawiam
Jerry

AT
Świeżak
Kontakt:

Re:

Post autor: AT » 5 maja 2010, 13:15

Jerry pisze:
Jasne masz racje (WOPR, PCK i inne), ale przeczytaj uważnie co napisałem a potem pisz ;) Kurs kursowi nie równy. tak samo z uprawnieniami i tam to kosztuje powyżej 1200-2000 zł. Nie mącisz spoko :)
Cześć,

Jerry niestety nie masz racji. Kurs KPP to zakres wiedzy jaki określa Art. 14 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, czyli:

Zakres czynności wykonywanych przez ratownika w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy obejmuje:
1) resuscytację krążeniowo-oddechową, bezprzyrządową i przyrządową, z podaniem tlenu oraz zastosowaniem według wskazań defibrylatora zautomatyzowanego;
2) tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran;
3) unieruchamianie złamań i podejrzeń złamań kości oraz zwichnięć;
4) ochronę przed wychłodzeniem lub przegrzaniem;
5) prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego poprzez właściwe ułożenie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ochronę termiczną osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
6) stosowanie tlenoterapii biernej;
7) ewakuację z miejsca zdarzenia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
8) wsparcie psychiczne osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
9) prowadzenie wstępnej segregacji medycznej w rozumieniu art. 43 ust. 2.

Nie ma różnych kursów KPP (jak piszesz WOPR, PCK...). Owszem kurs KPP jest wymagany np. w przypadku ratownika WOPR, ale wtedy musi on dodatkowo nabyć uprawnienia zawodowe, np:

Aby móc pracować zawodowo na pływalni lub w parku wodnym jako ratownik należy przejść zgodnie z programem następujący tok szkolenia:
- Młodszy Ratownik WOPR + Ratownik WOPR + kurs KPP + Ratownik wodny pływalni.
Aby móc pracować zawodowo na wodach śródlądowych jako ratownik należy przejść zgodnie z nowym następujący tok szkolenia:
- Młodszy Ratownik WOPR + Ratownik WOPR + kurs KPP + Ratownik wodny śródlądowy.
Aby móc pracować zawodowo na wodach nadmorskich jako ratownik należy przejść zgodnie z programem następujący tok szkolenia:
- Młodszy Ratownik WOPR + Ratownik WOPR + kurs KPP + Ratownik morski.

Kurs KPP jest integralną częścią zdobywania uprawnień "tematycznych" i poza tytułem "ratownika" (nie medycznego) nie daje nic więcej.
Z tego co wiem R2 organizuje tylko KPP, czyli kurs jaki możesz zrobić również w innych instytucjach posiadających takie uprawnienia.
Faktycznie atutem jest cena, ale dlaczego jest ona tak niska ??? Wykładowcy których określają (!) przepisy dot. KPP: lekarze, ratownicy, psycholog i inni zawsze kosztują...

Jedno jest pewne - wiedzy z pierwszej pomocy nigdy za wiele !

Pozdrawiam !

Awatar użytkownika
Marcin1804
Znajomy
Imię: Marcin
Sprzęt: -
Kontakt:

Re: KURS KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY - R2!!!

Post autor: Marcin1804 » 22 czerwca 2010, 19:33

1. daro
2. Speedy
3. qqnia
4. ViX
5. Python [Jastrzab]
6. Mori
7. Nastja
8. moris
9. Marcin1804

Kolejne chętne osoby proszę o dopisywanie się za koleją kopiując listę z poprzedzającego posta do swojego. Z góry dzięki :)

Awatar użytkownika
Jerry
GP
GP
Kontakt:

Re: Re:

Post autor: Jerry » 22 czerwca 2010, 22:59

AT pisze:
Jerry pisze:
Cześć,

Jerry niestety nie masz racji. Kurs KPP to zakres wiedzy jaki określa Art. 14 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, czyli:

Zakres czynności wykonywanych przez ratownika w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy obejmuje:
1) resuscytację krążeniowo-oddechową, bezprzyrządową i przyrządową, z podaniem tlenu oraz zastosowaniem według wskazań defibrylatora zautomatyzowanego;
2) tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran;
3) unieruchamianie złamań i podejrzeń złamań kości oraz zwichnięć;
4) ochronę przed wychłodzeniem lub przegrzaniem;
5) prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego poprzez właściwe ułożenie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ochronę termiczną osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
6) stosowanie tlenoterapii biernej;
7) ewakuację z miejsca zdarzenia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
8) wsparcie psychiczne osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
9) prowadzenie wstępnej segregacji medycznej w rozumieniu art. 43 ust. 2.

Nie ma różnych kursów KPP (jak piszesz WOPR, PCK...). Owszem kurs KPP jest wymagany np. w przypadku ratownika WOPR, ale wtedy musi on dodatkowo nabyć uprawnienia zawodowe, np:

Aby móc pracować zawodowo na pływalni lub w parku wodnym jako ratownik należy przejść zgodnie z programem następujący tok szkolenia:
- Młodszy Ratownik WOPR + Ratownik WOPR + kurs KPP + Ratownik wodny pływalni.
Aby móc pracować zawodowo na wodach śródlądowych jako ratownik należy przejść zgodnie z nowym następujący tok szkolenia:
- Młodszy Ratownik WOPR + Ratownik WOPR + kurs KPP + Ratownik wodny śródlądowy.
Aby móc pracować zawodowo na wodach nadmorskich jako ratownik należy przejść zgodnie z programem następujący tok szkolenia:
- Młodszy Ratownik WOPR + Ratownik WOPR + kurs KPP + Ratownik morski.

Kurs KPP jest integralną częścią zdobywania uprawnień "tematycznych" i poza tytułem "ratownika" (nie medycznego) nie daje nic więcej.
Z tego co wiem R2 organizuje tylko KPP, czyli kurs jaki możesz zrobić również w innych instytucjach posiadających takie uprawnienia.
Faktycznie atutem jest cena, ale dlaczego jest ona tak niska ??? Wykładowcy których określają (!) przepisy dot. KPP: lekarze, ratownicy, psycholog i inni zawsze kosztują...

Jedno jest pewne - wiedzy z pierwszej pomocy nigdy za wiele !

Pozdrawiam !

Wszystko się zgadza, tylko jeśli zrobisz to szkolenie w dowolnej placówce zostaniesz wpisany do KSR? Bo po ukończeniu wRkwadrat tak.
Zanim się przyczepisz, że piszę bez sensu popatrz na to co sam(a) piszesz, a potem to krytykuj!!!
Pozdrawiam
Jerry

Awatar użytkownika
Goldmoon
Znajomy
Imię: Ewa
Kontakt:

Post autor: Goldmoon » 21 lipca 2010, 13:45

Jerry, czy podczas szkolenia kładziecie duży nacisk na wypadki drogowe? Bo ja mam kurs PCK zrobiony i zastanawiam się czy duże są różnice w programie? A bardzo chciałabym doszkolić sie w reagowaniu na wypadki na drodze.
sky is the limit

Awatar użytkownika
Jerry
GP
GP
Kontakt:

Post autor: Jerry » 21 lipca 2010, 19:24

Nie wiem dokładnie na co kładzie nacisk PCK, ale R2 jest nastawione na zdarzenia głownie na ulicy (w terenie), wypadki komunikacyjne itd.
Pozdrawiam
Jerry

Awatar użytkownika
Muniek
Świeżak
Imię: Marcin
Sprzęt: Kawasaki ER5

Post autor: Muniek » 21 lipca 2010, 21:50

Ja mam taki kurs ukończony organizowany przez grupę ReaGO. Certyfikat ratownika otrzymałem, a i egzamin przed lekarzami zdawałem.

Tyle tylko, że ja jako członek OSP, w której posiadaniu jest wóz ratownictwa techniczno-drogowego taki kurs odbyłem bezpłatnie, jako że należę do grupy strażaków-ratowników.

Dla każdego polecam, bo kurs PCK, który trwa 4-16h to nic w porównaniu z tym. Dodatkowe ćwiczenia praktyczne oraz teoretyczne, w których założenia są czasem bardzo skomplikowane i należy w nich wykazać się szybkim działaniem są bardzo przydatne.

Osobiście popieram takie akcje i mam nadzieję, że coraz więcej osób będzie wiedziało co zrobić podczas zdarzenia oprócz zadzwonienia na telefon alarmowy ( co i tak czasem jest za trudne dla niektórych ).
Zycie jest jak kręta droga... od Ciebie tylko zależy jak je pokonasz

Awatar użytkownika
miroslaw123
KGP 160
KGP 160
Sprzęt: Transalp 650
Kontakt:

Post autor: miroslaw123 » 1 czerwca 2011, 12:20

Artykuł o R2
http://polskalokalna.pl/wiadomosci/malo ... 47157,3320

Ratownicy na rowerach dostaną dotację
Około 50 tys. zł przeznaczą władze Krakowa na naukę pierwszej pomocy w szkołach oraz na szkolenia ratowników z Fundacji R2, którzy do ofiar wypadków drogowych na ulicach miasta dojeżdżają na rowerach i motocyklach.
Fundacja R2 (R kwadrat) dysponuje dwoma motocyklami ratowniczymi i czterema rowerami z wyposażeniem medycznym i środkami łączności. Korzysta z nich 54 ratowników - wyszkolonych wolontariuszy, m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych.
- Ulice Krakowa w każdy weekend, od piątku do niedzieli patroluje sześć zespołów - cztery jednoosobowe na rowerach i dwa motocyklowe. Przygotowujemy się do pozyskania kolejnego motocykla - mówił prof. Mikołaj Spodaryk wiceprezes Fundacji R2.
Patrole są wzywane na miejsce zdarzenia przez dyspozytora Centrum Powiadamiania Ratunkowego, najczęściej do wypadków komunikacyjnych i osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Od początku tego sezonu ratownicy fundacji udzielili pomocy ponad 100 poszkodowanym.
- Ratowników R2, którzy wykonują swoją służbę na rzecz innych całkowicie charytatywnie, łączy jeden cel - niesienie pomocy innym. Czasami rower i motocykl szybciej docierają w Krakowie na miejsce wypadku niż ambulans.
Jak pokazały badania czas dojazdu to ok. 2 minuty od zgłoszenia, a pomoc w pierwszych minutach od wypadku jest najważniejsza, dlatego miasto wspiera Fundację R2 - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Dyrektor wydziału ds. bezpieczeństwa Urzędu Miasta Krakowa Adam Młot powiedział, że ratownicy na rowerach wielokrotnie byli przy poszkodowanych jako pierwsi np. podczas wypadku samolotu na Pikniku Lotniczym w 2009 r. i to na nich w takich sytuacjach można liczyć. Miasto przekaże Fundacji R2 pieniądze na kursy pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży oraz na szkolenia podnoszące kwalifikacje samych ratowników.
- Mam nadzieję, że w trakcie współpracy uzyskamy też pieniądze na działania ratownicze, bo z dopięciem budżetu na opony, paliwo i środki łączności mamy największe kłopoty. Pomagają nam sponsorzy. Na utrzymanie grupy ratowniczej przeznaczamy wszystkie pieniądze zarobione na kursach pierwszej pomocy - mówił ratownik i prezes Fundacji R2 Jarosław Maj. Jak dodał w niektórych krajach np. w Czechach motocyklowe zespoły ratunkowe są finansowane z środków budżetowych.
Grupa pod nazwą R2 została założona w 2005 r. przez ludzi, którzy pasję jazdy na motocyklu łączą z chęcią niesienia profesjonalnej pomocy medycznej. Od października 2007 r. grupa ratowników - na początku na rowerach - wyruszyła na ulice Krakowa, od stycznia 2008 kontynuują działania jako Fundacja R2.
dron.malopolska.pl - zapraszam

Awatar użytkownika
gasior
Swój
Swój
Imię: Tomasz
Sprzęt: Yamaha FZ6

Post autor: gasior » 31 października 2011, 13:23

czy będzie jeszcze taki kurs organizowany? Chciałbym uczestniczyć w nim.
IKHAKIMA

Awatar użytkownika
Jerry
GP
GP
Kontakt:

Post autor: Jerry » 8 listopada 2011, 20:19

OK dam znać jak coś... Apropos przyjdź na szkolenie R2 i dołącz do nas :) szczegóły na streonie rkwadrat.
Pozdrawiam
Jerry

Awatar użytkownika
stawek
GP
GP
Imię: Mariusz
Sprzęt: GSX-R 750

Post autor: stawek » 13 listopada 2011, 20:45

Też chętnie bym zrobił taki kurs. Myślę, że można by zrobić powtórkę:)
Poczuj wolność...
www.telconnect.com.pl

ODPOWIEDZ